Edukacja Obywatelska

Strona główna » Czytelnia i księgarnia » Polecamy książki

Polecamy książki

Co to właściwie jest demokracja

Email Drukuj PDF

demokracja

Rozmawiając z dziećmi o demokracji, sięgajmy po książki, które pomagają im zrozumieć świat, które dają możliwość znalezienia odpowiedzi na nurtujące je pytania np. Co to właściwie jest demokracja? Czy w demokracji faktycznie wszystko wolno? Dlaczego trzeba głosować? Po co są partie polityczne? Jak powinni rządzić prawdziwi demokraci i jak odróżnić tych prawdziwych, od tych, którzy tylko udają? Czy wolność partii politycznych jest nieograniczona? Czy w demokracji rządzący zawsze są demokratami? Czy w demokracji wszyscy zawsze postępują uczciwie?

Do tych rozważań polecam książkę „Co to właściwie jest demokracja” – autorstwa Equipo Plantel’a w przekładzie Tomasza Pindela, wydana w 2016 roku przez wydawnictwo TAKO. Jest to pierwsza część czterotomowej serii dla dzieci „Książki Jutra”.

 

Więcej…

"Bozie, czyli jak wygląda Bóg?" Karolina Oponowicz

Email Drukuj PDF

okladka BozieNakładem wydawnictwa AGORA ukazała się książka Karoliny Oponowicz z bogatymi, utrzymanymi w stylistyce komiksu, ilustracjami Joanny Rzezak „Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” Autorka przypomina własne pytania z dzieciństwa o religię Boga i kościół, na które nie dostała wtedy odpowiedzi. Teraz zebrała tych pytań jeszcze więcej od znajomych dzieci i poszła z nimi do duchownym sześciu wyznań : luterańska pani diakon, mnich benedyktyński, muzułmański imam, żydowski rabin, ksiądz prawosławny, buddyjski lama.

Więcej…

Lekcje etyki w szkole. Gimnazjum

Email Drukuj PDF

lekcje-etyki-w-szkole-gimnazjumDostępna jest już książka dla nauczycieli „Lekcje etyki w szkole. Gimnazjum”. Jest ona owocem współpracy: Joanny Marii Chrzanowskiej,  Aliny Płaziak-Janiszewskiej, Agaty Matyjasek,  Pawła Mroczkiewicza oraz Katarzyny Myrcik. Jest to pierwsza tak kompleksowa pomoc dydaktyczna do nauczania etyki na poziomie gimnazjum, ale i nie tylko etyki oraz nie tylko w gimnazjum. Zbiór dwudziestu scenariuszy do lekcji etyki został opracowany przez praktyków, którzy korzystając z własnego doświadczenia pracy dydaktycznej, przedstawiają swoje pomysły na lekcje, powiązane z celami kształcenia. Propozycje z książki można realizować na większości lekcji humanistycznych oraz na lekcjach wychowawczych. Nie należy zatem pozycji tej traktować jako podręcznika lecz jako pomoc dydaktyczną oraz metodyczną. W książce znajdują się opisy metod aktywizujących wykorzystywanych przy każdej z lekcji.

Więcej…

Jeden z możliwych światów

Email Drukuj PDF

 jeden z mozliwych swiatowFilip jest inteligentnym dwudziestolatkiem, żyjącym w państwie rządzonym przez despotycznego cesarza. Pewnego wieczoru chłopak spotyka pod swoim domem nieznajomą dziewczynę. Zbieg okoliczności sprawia, że proponuje jej nocleg. Nad ranem Filip słyszy pukanie do drzwi. Tajemniczy mężczyzna doradza mu natychmiastową ucieczkę. Tak zaczyna się niezwykła podróż w czasie i przestrzeni: do rozpadającego się cesarstwa rzymskiego, XVII-wiecznego Amsterdamu oraz średniowiecznej indyjskiej dżungli. Podczas wyprawy prowadzone są rozmowy między innymi ze św. Augustynem, Kartezjuszem, hinduskim mędrcem Śankarą oraz ze zwolennikiem ateistycznego stanowiska Richarda Dawkinsa. Pomimo fikcyjnego charakteru książki zostały w niej przedstawione autentyczne poglądy wymienionych filozofów. Każdemu z nich stawiane są ważne, ale i kłopotliwe pytania. Ocena tego, czy podane wyjaśnienia są zadowalające, jest pozostawiona czytelnikom.

Więcej…

PLUS MINUS, podręcznik do myślenia

Email Drukuj PDF

plus minusAutor jest z wykształcenia architektem; wcześniej skończył liceum plastyczne i studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Jego wielką pasją jest złoty podział, czyli najważniejsza proporcja w świecie. Poświecił temu tematowi lata badań i poszukiwań i odkrył – jak sam pisze - nowe, nieznane, o wiele głębsze zasady istnienia złotego podziału. Ponadto wynalazł jedenastościenną bryłę geometryczną, którą nazwał K-dronem. Polskiemu czytelnikowi prasy Janusz Kapusta jest bliżej znany jako rysunkowy komentator.

Jego rubryka rysunkowa w dzienniku Rzeczpospolita nosiła nazwę „Pion, Poziom”, a jej głównym bohaterem jest figura, postać, przypominająca pionek szachowy. Wynikiem dziesięcioletniej współpracy z gazetą było ponad 500 zamysłów nad Pionem i Poziomem.

Więcej…

Historie przedhistoryczne

Email Drukuj PDF

Historie przedhistoryczneHistorie przedhistoryczne Jerzego Ostrowskiego to zbiór niezwykle dowcipnych i mądrych opowiadań o tym, jak człowiek pierwotny dokonywał najważniejszych wynalazków ludzkości - od szałasu i siekiery z krzemienia, przez żagiel i dźwignię po kalendarz, zegar i windę.
Autor przemawia do młodego czytelnika bardzo przystępnie i obrazowo. Humor sytuacyjny i językowy scen z życia prehistorycznego łączy z dającym do myślenia nawiązaniem do współczesności.
Akcja rozgrywa się w różnych stronach świata, a bohaterami są dzieci, dorośli i bożki - wszyscy o zabawnych i znaczących imionach (np. Cocopoco, córka Przemysła Tralala, król Awan Tur).

Więcej…

Szczęście według Niny

Email Drukuj PDF

szczescie wg ninyJak postępować, by być szczęśliwym? Niektórzy twierdzą, że trzeba myśleć tylko o sobie, sprawiać sobie przyjemności, dokonywać wielkich czynów, ale czy to wystarczy? Można śmiało stwierdzić, że szczęście jest bardzo trudne do osiągnięcia. Nina, bohaterka serii "Filozofia dla dzieci", rezolutna i żądna wiedzy dziewczynka, zadaje pytania dotyczące najistotniejszych spraw ludzkiego życia. Każda odpowiedź na jej pytanie wywołuje kolejne... Krótkie dialogi zawierają znane mity oraz inne ciekawe historie. Pomagają śledzić przebieg myśli Niny, ujawniając inteligencję dziecka. Seria uhonorowana Nagrodą Prasy Młodzieżowej we Francji w 2006 roku Oscar Brenifier – doktor filozofii, konsultant i pedagog, organizator warsztatów filozoficznych w szkołach oraz centrach kultury we Francji i poza jej granicami. Opublikował wiele artykułów na temat nauczania filozofii dzieci, młodzieży i dorosłych.

Więcej…

Z dzieckiem w świat wartości

Email Drukuj PDF

z dzieckiem w swiat wartosciWspółczesny świat pełen jest sprzecznych sygnałów i wskazówek. Nie tylko dzieci, ale i my, dorośli, często gubimy się wśród pokus i presji, którym ulegamy nierzadko ze szkodą dla własnego zdrowia, interesów, czy przyszłości.

Kompasem, który pomaga możliwie bezpiecznie nawigować wśród raf i pułapek życia, są wartości moralne. Książka „Z dzieckiem w świat wartości” mówi o tym, dlaczego wartości są ważne i jak sprawić, by dzieci chciały je praktykować. Kolejne rozdziały poświęcone konkretnym uniwersalnym wartościom, takim jak szacunek, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina czy mądrość, zawierają propozycje tematów do rozmów oraz przykłady ćwiczeń, które pomagają dzieciom lepiej zrozumieć istotę każdej wartości, zastanowić się nad konsekwencjami jej stosowania i zaniechania, poznać sposoby jej praktykowania. Wartości pomagają lepiej żyć i budować lepsze relacje z ludźmi. Nauczenie dzieci wartości to najważniejsze zadanie nas, rodziców i nauczycieli, i najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy je wyposażyć.

Więcej…

Filozofowie do dzieci

Email Drukuj PDF

filozofowie do dzieciKsiążka jest wyborem cytatów z wielkich filozofów, od starożytnych do współczesnych. każdy cytat ilustruje - objaśnia historia z życia Klary i Leona, uczniów gimnazjum.Z tej książki dzieci dowiedzą się kto powiedział i co znaczy "Myślę więc jestem", "Carpe diem", "Wiedza to potęga", "Siła nie jest Prawem". Poznają Arystotelesa, Sokratesa, Senekę, św. Augustyna, Kartezjusza, Rousseau, Bergsona, Sartre i wielu innych FILOZOFÓW. Dla dzieci od 10 roku życia.

Więcej…

Słup soli

Email Drukuj PDF

slup soliDręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?

Więcej…

Mała książka o tolerancji

Email Drukuj PDF

mala ksiazka o tolerancjiPo adaptacji szwedzkich tytułów Małej książki o demokracji i Małej książki o feminizmie Magdalena Środa napisała Małą książkę o tolerancji . Autorka w przystępny sposób wyjaśnia pojęcie tolerancji i jego historię. Na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodują wrogie stereotypy uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja i wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych. Historia pokazuje że dawniej Polska była krajem wieloetnicznym gdzie współistniały różne religie i narody. Obecnie po przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej musimy odnowić piękną tradycję wielokulturowości do czego zachęca profesor Środa. Oprócz filozoficznych pojęć i socjologicznych kategorii m.in. obcości i poprawności politycznej autorka daje konkretne wskazówki jak postępować aby w codziennym życiu nie ranić innych by wzajemnie uczyć się tolerancji oraz życzliwych zachowań i postaw. Mała książka o tolerancji to kolejna polska książka w serii Bez Tabu przeznaczona jest dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów.

Więcej…

Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny

Email Drukuj PDF

pierwsza lekcja szczęściaPewnego razu był sobie chłopiec, który nie chciał być smutny. Podjął więc decyzję, że pozbędzie się wszystkiego, co go zasmuca. Tak zrobił. I wtedy… nauczył się czegoś bardzo ważnego. Pozbywając się smutku odkrył tajemnicę, jak być szczęśliwym…

Ta książka w mądrym, prześlicznie zilustrowanym opowiadaniu, przekazuje małemu czytelnikowi wielką prawdę: że prawie wszystko, co wywołuje smutek, przynosi zarazem radość. Uczy, aby pogodzić dobre i złe uczucia. Nie wycofywać się, nie odpychać uczuć od siebie.

Więcej…

Magiczne słowa. Dziękuję, Przepraszam

Email Drukuj PDF

magiczne slowaTa książeczka zachęca wszystkie dzieci do używania magicznego słowa... Jakie to słowo? To słowo DZIĘKUJĘ. Ma ono naprawdę niezwykłą moc – otwiera drzwi ludzkich serc, maluje promienne uśmiechy na ich twarzach, odpędza smutek i gniew. Za każdym razem gdy ktoś wypowie to słowo, świat staje się piękniejszy, a ludzie stają się lepsi... Nikt nie lubi samolubów i egoistów, którzy nie potrafią podziękować, wyrazić swojej wdzięczności. W szkole, w pracy, w parku i na placu zabaw... Wszędzie słychać serdeczne i szczere: DZIĘKUJĘ. Nic dziwnego, bo to jest naprawdę piękne, magiczne słowo!

Więcej…

Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery.

Email Drukuj PDF

Ale plama czyli dobre manieryJeśli na wspomnienie różnych savoire - vivre'ów i bon tonów dostajesz gęsiej skórki, a zasady dobrego wychowania przyprawiają Cię o zawrót głowy - mamy rozwiązanie Twoich kłopotów!
Już od dawna umiesz liczyć i czytać, uczysz się języków obcych i doskonale radzisz sobie w internecie. Czy z równą perfekcją potrafisz zareagować w różnych życiowych sytuacjach?

Podobne problemy mają Kinga i Makary. Nie zawsze właściwie się zachowują, co prowadzi do śmiesznych, a czasem niezręcznych sytuacji. Niektóre z nich opisaliśmy w tej książce.

Więcej…

Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada

Email Drukuj PDF

dobre manieryKolejna pozycja znanego i ukochanego przez Czytelników duetu – Joanny Krzyżanek i Marcina Cisła. Jakie ma zalety? Jest pogodna i zabawna, podpowiada, co trzeba zrobić, by nie wyjść na źle wychowanego prosiaczka...Podobno też nie można się od niej oderwać... a jak nam doniesiono, pierwsi Czytelnicy jak dotąd nie przestali się śmiać... Ale czy to wady, czy zalety, oceńcie już sami!!!

 

 

 

 

Więcej…

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie

Email Drukuj PDF

dobre obyczajeZnakomita książka z dowcipnymi i bezpretensjonalnymi wierszami odwołującymi się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskak ującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz pokazują zasady dobrego wychowania.

 

 

 

 

 

Więcej…

Uczucia, co to takiego?

Email Drukuj PDF

uczucia co to takiegoDzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?


Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Więcej…

Życie co to takiego

Email Drukuj PDF

zycie co to takiego

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

 

Więcej…

Wychowanie w duchu wartości. Poszerzanie świata (8-14 lat)

Email Drukuj PDF

wychowanie w duchu wartosci"Trzecia publikacja z zestawu (4 książki) przeznaczonego dla pedagogów (nauczycieli, wychowawców) chcących pracować z dziećmi i młodzieżą w duchu wartości moralnych i wyrabiania cech oraz sprawności umożliwiających uczestniczenie w życiu społecznym – realizowania programu opracowanego przez D. Tillman i współpracowników.

POSZERZANIE ŚWIATA ukierunkowuje pracę nauczyciela (pedagoga, wychowawcy) z uczniami (wychowankami) w wieku 8-14 lat. Prezentuje serię lekcji(zajęć), na których poprzez stosowne zadania i ćwiczenia – skoncentrowane na tematach: pokój, szacunek, miłość, odpowiedzialność, szczęście, współpraca, uczciwość, skromność, tolerancja, prostota, wspólnota, wolność – dzieci przyswajają wiedzę, uczą się współdziałania, pracy w grupie, samodzielnego myślenia, dyskutowania, wyrażania uczuć. Na każdy z cykli tematycznych (modułów) składa się szereg lekcji, na których następuje pogłębianie i wzbogacanie treści jużprzyswojonych na niższym szczeblu edukacji (realizacji programu).

• Wyróżnienie Targów Kielce przyznane podczas X Targów Edukacyjnych ""Edukacja 2005"" dla serii publikacji ""WYCHOWANIE W DUCHU WARTOŚCI""."

 

Więcej…

Wolność a edukacja. Filozofia wychowania we współczesnym liberalizmie

Email Drukuj PDF

Wolność a edukacja. Filozofia wychowania we współczesnym liberalizmie

 W niniejszej książce omawiam problemy, które napotykamy w sferze wzajemnego przenikania się filozoficznej myśli społecznej i politycznej z refleksją pedagogiczną. Precyzyjnie rzecz ujmując, przedmiotem mojego zainteresowania jest analiza współczesnej myśli liberalnej w tych fragmentach, które podnoszą kwestie związane z edukacją. Celem tej analizy jest opis i próba oceny wpływu liberalizmu na współczesną myśl pedagogiczną.

Chronologicznie rzecz ujmując, moje badania dotyczą liberalizmu dwudziestowiecznego oraz najnowszych prac, które ukazały się w bieżącym stuleciu. Przedmiotem analiz jest zarówno liberalizm ekonomiczny, jak i liberalizm polityczny. Ze względu na rozległość tematu konieczny jest zatem arbitralny wybór literatury. Staram się omówić najwybitniejszych autorów różnych odmian liberalizmu spośród tych, którzy zajmowali się problemami edukacji, oraz ich znaczących polemistów. Analiza zewnętrznych wobec liberalizmu zarzutów jest prowadzona równolegle z namysłem nad konsekwencjami, jakie niosą dla edukacji różnice wewnątrz nurtu.

 

Więcej…

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL