Artykuły

ZŁY wrócił do miasta!

Latem 2015 rozpoczęła się działalność Alternatywnego Klubu Sportowego ZŁY. Jest to pierwsza taka inicjatywa w tej części Europy: demokratyczny klub, który powstaje od zera i promuje pozytywne wzorce kibicowania. W szeregi zawodników i trenerów, poza chłopakami i dziewczynami z Polski, zaprosiliśmy obywateli Czeczenii, Izraela, Macedonii, Ukrainy, Wietnamu i kilku innych krajów. Wartościami, które promujemy i chcemy wprowadzić na polskie trybuny są równouprawnienie, tolerancja oraz integracja społeczna, w szczególności osób wykluczonych ze względu na pochodzenie, płeć, orientację seksualną, sytuację materialną czy religię. Nasza działalność opiera się na promowaniu tych wartości zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym. Każdy z naszych zawodników, trenerów i członków stowarzyszenia ma obowiązek przeczytać, podpisać i postępować zgodnie ze statutem, który opiera się na demokracji i tolerancji.

Nasza nazwa – AKS ZŁY - nawiązuje do tytułu książki Leopolda Tyrmanda opisującej z jednej strony zakamarki powojennej Warszawy, z drugiej – warszawskiego Robin Hood’a, popularnego „Złego” działającego na rzecz dobra ogółu. Polska stolica zawsze była miejscem spotkań różnych kultur. Chcemy pielęgnować tę wielką wartość i cieszyć się nią na meczach naszych drużyn oraz podczas wszystkich inicjatyw społecznych i kulturalnych, których jesteśmy animatorem (debaty, koncerty, projekcje filmów, wystawy). Chcemy, by piłka nożna ponownie kojarzyła się z najważniejszymi wartościami społecznymi.

Jak dokładnie wygląda promowanie takich idei? Nasz klub dzieli się na kilka sekcji, z których każda zajmuje się innym rodzajem kształtowania wizerunku klubu oraz promocji naszych wartości. Poniżej przedstawię kilka z nich i pokrótce opiszę przykłady działań ideowych.

Najbardziej fundamentalna sekcja ZŁEGO, sekcja sportowa - zawodnicy, trenerzy oraz kibice, swoim zachowaniem na boisku oraz poza nim wprowadzają zasady równości i fair play. Mamy sekcje damską oraz męską i obydwie są dla nas tak samo ważne co jest absolutnym wyjątkiem w świecie piłki nożnej, w którym futbol męski od zawsze spycha kobiety na margines a pierwszy kryzys finansowy w klubie sportowym prowadzi do natychmiastowej likwidacji kobiecej drużyny. Nie u nas! Szybciej zamkniemy cały klub niż uznamy jedną z drużyn za mniej ważną.

W klubie i na naszych meczach niedozwolone są zachowania ksenofobiczne, rasistowskie czy homofobiczne. Nasi kibice i członkowie klubu nie pozwalają sobie na agresję na trybunach w trakcie meczu ani poza nim – nie chcemy, by kojarzono nas z tradycyjnym wizerunkiem "kiboli", a piosenki, które wymyślamy, by zagrzewać zawodników do boju, nie zawierają przekleństw ani agresywnego podejścia wobec drużyny przeciwnej.

Fair play dla naszego klubu nie ogranicza się tylko do boiska – rozpościera się również na trybuny i naszych kibiców, którzy chcą powrotu kultury na stadiony. Również dlatego, na nasze mecze zapraszamy nie tylko dorosłych ale i dzieci. Sekcja sportowa, we współpracy z sekcją kulturalną, organizuje treningi dla dzieci, prowadzone przez profesjonalnych trenerów, gdzie najmłodsi mogą bezpłatnie rozpocząć swoją przygodę z piłką, lub podszlifować swoje umiejętności. Od samego początku staramy się również wpajać dzieciom, że piłka może być fajna, jeśli gramy w nią wszyscy na tych samych zasadach.

Sekcja ‘Kultura Futbolowa’ - zajmuje się organizacją różnorakich wydarzeń oraz spotkań dla dorosłych i dzieci. Tutaj zakres działań jest dość szeroki – są to prelekcje, warsztaty dla dorosłych i dzieci, różnego rodzaju aktywności sportowe oraz edukacyjne. Sekcja ma za zadanie pokazać otwartość klubu na różnorodną społeczność Warszawy i zaprosić do wspólnej pracy nad tolerancją. Dlatego też, na koncertach organizowanych przez ZŁEGO nie spotkamy wykonawców ani treści ocierających się o ksenofobię czy rasizm. Nie pozwalamy na agresywne zachowania również w tej przestrzeni – chcemy kreować przez sport przestrzenie wolne od uprzedzeń i negatywnych emocji. Sekcja, poza integracją społeczną, za cel stawia sobie również budowanie pozytywnego wizerunku klubu poprzez promowanie postawy sportowej - poza treningami dla dzieci organizujemy zawody w ping ponga, granie w kometkę i wiele innych, a przede wszystkim namawiamy na dołączenie do naszych drużyn, a tym samym, idei.

Sekcje PR oraz marketingu – tutaj odbywają się działania mające na celu określenie naszego wizerunku i promocji. Zajmują się oni również takim prowadzeniem działań naszego klubu, aby były one wartością dodaną dla społeczeństwa, kreowaniem nowych form poruszania się w świecie futbolu a nie tylko kontrą wobec zastanych warunków.

Najważniejsze w klubie AKS ZŁY, są jego demokracja i otwartość. Może przystąpić do nas każdy, kto postępuje zgodnie z naszymi zasadami i chce je promować. Każdy z członków naszego klubu ma głos i do każdej decyzji podchodzimy demokratycznie. Nie ma gradacji na głosy ważne i ważniejsze, każde zdanie się liczy. Jesteśmy bardzo otwarci na świeże idee i spojrzenia z zewnątrz, zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy tak jak my, chcą zmienić świat piłki – i nie tylko – na lepszy.

Podsumowując, barwni ludzie, różne środowiska, przyjacielska atmosfera, sportowe emocje, kulturalny doping, odpowiedzialność społeczna, niekomercyjne podejście, obywatelska aktywność na rzecz budowania klubu i realny wpływ każdego na decyzje – oto AKS ZŁY: nowa jakość w polskim sporcie.

Marta Dymarczyk, sekcja kulturalna AKS Zły

https://www.facebook.com/akszly/

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj