Artykuły

Konkurs filozoficzny dla dzieci

Stowarzyszenie Aqueduct, oraz

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie

wraz z wydawnictwem „Muchomor”

Serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie

Dzieci filozofują

w dwóch kategoriach wiekowych:

A „Bajki Filozoficzne” - uczniów klas 1-3 szkół podstawowych zapraszamy do namalowania własnej ilustracji do filozoficznej bajki wraz z zamieszczonym morałem lub krótką refleksją Dzieci są najlepszymi i najpilniejszymi filozofami. Nikt inny nie jest tak pełen ciekawości. Dzieci nie tylko poznają świat patrząc, dotykając i smakując go, lecz równie chętnie wsłuchują się w mądrości płynące z przeszłości, przekazywane w formie legend, opowiadań i bajek. Zachęcamy do stworzenia własnej, niepowtarzalnej ilustracji do tych przekazów. Do ilustracji prosimy o dołączenie własnej refleksji płynącej z poznanej opowieści. Myślicie, że bajka „Nowe szaty cesarza” to opowieść o tym dlaczego dzieci są mądrzejsze od dorosłych, a może raczej o tym, by nie zwracać takiej uwagi na wygląd? Prosimy o zapisanie na pracy w formie morału-hasła lub krótkiego tekstu mądrości, która według Was płynie z wybranej opowieści. Pragniemy dowiedzieć się jaki sens Wy odkrywacie w tej bajce. Niech wasza Ilustracja będzie obrazem tej mądrości. Tekst morału nie może znajdować się na innej kartce niż ilustracja.

Można stworzyć jedną dużą ilustrację lub kilka mniejszych (w takim wypadku prosimy o umieszczenie ich na jednej kartce). Pragniemy umożliwić młodym twórcom jak największą różnorodność i indywidualizm przekazu, tak by autor sam lub z pomocą nauczyciela wybrał jaką pracę chce wykonać i podzielił się wynikami samodzielnego namysłu. Prosimy za to o techniki wyłącznie płaskie - malujcie farbami plakatowymi, akwarelowymi, temperami, akrylami ale również pastelami suchymi i olejnymi, flamastrami, kredkami, dozwolony jest również kolaż. Do prac opartych na tekście spoza proponowanych lektur prosimy o dołączenie kopi tekstu.

Proponowane lektury z których można wybrać tekst do ilustracji oraz morału:

- Klasyczne baśnie i bajki: Hansa Christiana Andersena, braci Grim, Ezopa, Jeana La Fontaine, Ignacego Krasickiego

- Seria „Bajki filozoficzne” autorstwa Michela Piquemala

B „Opowieści filozoficzne” - uczniów klas 4-6 szkół podstawowych zapraszamy do stworzenia swojej własnej opowieści w formie opowiadania literackiego, komiksu, lub filmu, które byłyby ilustracją dla hasła „Zareklamuj dobro” Starsi uczniowie szkół podstawowych są równie ciekawi co ich młodsi koledzy, a doświadczenie w stawianiu trudnych pytań i szukaniu na nie odpowiedzi mają większe. Zachęcamy ich do podzielenie się z innymi swoją własną twórczością oraz refleksją.

W naszym świecie często promuje się rzeczy, które wcale nie są takie dobre: przedmioty, które w biednych krajach wyprodukowano za gorsze, niezdrowe jedzenie, używki. Może czas powiedzieć dość! I zareklamować coś co naprawdę jest wartościowe. A cóż jest więcej warte od wartości? Zamiast rzeczy złych promujmy sprawiedliwość, piękno, tolerancję, miłość, przyjaźń, mądrość oraz inne wartości. Zachęcamy by uczniowie sami zastanowili się co według nich jest naprawdę warte zareklamowania. Nie narzucamy żadnej formy pracy, naszym celem jest zapewnienie uczestnikom pełnej swobody twórczej.

Pracę można wykonać:

indywidualnie, w postaci pracy literackiej (sugerowany gatunek to opowiadanie) lub komiksu. Prace nie powinny przekraczać pięciu stron formatu A4.

zbiorowo, w postaci filmu. Prace powinny być nagrane wformacie mp4, wmv, avi (w przypadku innych formatów prosimy o kontakt z organizatorem); limit długości trwania filmu to pięć minut; dozwolone są filmy z udziałem aktorów, animowane (poklatkowe lub rysunkowe) oraz filmy wykonane w programach komputerowych.

Prace prosimy wysyłać na adres:

Szkoła Podstawowa nr 267 w Warszawie

ul. Braci Załuskich 1 01-773

z dopiskiem „Konkurs Filozoficzny”

lub przynosić prace osobiście do sekretariatu szkoły

Termin składania i wysyłania prac to: 21.04.2017

Regulamin konkursu:

https://drive.google.com/file/d/0BxvBKYgpF0Gga3JCVmZna1Btd2c/view?usp=sharing

Oświadczenie opiekuna prawnego o udziale dziecka w konkursie:

https://drive.google.com/file/d/0BxvBKYgpF0GgaFppNWl0MllCdVU/view?usp=sharing

Formularz konataktowy:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdG5eYTS2wPayfxspMJCyrgtT_Wr0ytR75kkAM1KqHloZFQig/viewform

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj