Artykuły

Wszyscy monitorujemy reformę edukacji

Nasz portal etykawszkole.pl przystąpił do koalicji NIE dla chaosu w szkole.

Przez blisko rok cały wysiłek Koalicji skierowany był na doprowadzenie do ogólnopolskiego referendum, które zawierało pytanie: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?” Chociaż zebrano blisko milion podpisów, rządząca większość sejmowa odrzuciła wiosek o referendum.

Od kwietnia Koalicja rozpoczęła monitorowanie wdrażanej reformy. Na stronie internetowej koalicji na bieżąco pokazywany jest rozdźwięk między złożonymi obietnicami a nową rzeczywistością szkolną w konkretnych miejscach w całej Polsce. Stworzony zostanie obszerny katalog błędów, wypaczeń i patologii reformy.

Przedstawiamy naszym Użytkownikom deklarację założycielską Koalicji oraz apel o przyłączenie się do monitorowania reformy edukacji.

 

Deklaracja Koalicji NIE dla chaosu w szkole

Jesteśmy przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń, działających na rzecz polskiej edukacji. Różnimy się, mamy odmienne poglądy, ale wszyscy mówimy NIE zmianom, wprowadzanym przez obecne władze oświatowe.

Zmiany struktury systemu szkolnictwa, prowadzące do likwidacji gimnazjów, przekreślają 17 lat doświadczeń edukacyjnych i wychowawczych. Skuteczność sposobu pracy dydaktycznej i wychowawczej gimnazjów potwierdzają obiektywne badania międzynarodowe, w których wyraźnie widać znaczną poprawę kompetencji ogółu polskich nastolatków. Znajdują się oni obecnie w ścisłej europejskiej czołówce. Likwidacja gimnazjów skróci o rok proces kształcenia ogólnego wszystkich młodych Polaków i doprowadzi do utraty miejsc pracy przez wiele tysięcy nauczycieli. Przebudowa systemu szkolnego spowoduje ogromne i całkowicie niepotrzebne koszty. 

Polskiemu szkolnictwu potrzebne są zmiany, zarówno w dziedzinie programowej, jak i w zakresie metod dydaktycznych oraz wychowawczych. Powinny być jednak wprowadzane stopniowo, pod nadzorem fachowców i doświadczonych praktyków, a nie narzucane arbitralnie, z urzędu. Zapowiadane przekształcenie struktury szkół nie ma nic wspólnego z rzeczywistym udoskonalaniem nauczania i wychowania.

Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy nie zgadzają się na proponowaną reformę o przyłączenie się do naszego protestu. 

 

 

Apel o udział w monitorowaniu reformy edukacji

Koalicja NIE dla chaosu w szkole powstała w trosce o jakość oraz poziom nauczania, które zostały zagrożone w wyniku wdrożenia reformy edukacji. Od ogłoszenia zmian przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską ostrzegaliśmy, że są one wprowadzane w sposób nieprzemyślany i w ekspresowym tempie. W celu uniknięcia katastrofalnych skutków staraliśmy się dotrzeć z informacjami jak najszerzej do społeczeństwa, apelowaliśmy do Pana Prezydenta, ministrów, posłów, uczestniczyliśmy w licznych debatach, manifestowaliśmy oraz zbieraliśmy podpisy poparcia pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Niestety wniosek, pod którym podpisało się ponad 910 tysięcy obywateli został odrzucony, a reforma edukacji stała się faktem.

Już od samego początku docierały do nas głosy zaniepokojonych rodziców i nauczycieli. Słuchaliśmy ich uważnie. Wiemy, że te obawy nie są bezpodstawne, dlatego w kwietniu rozpoczęliśmy działania pod hasłem Monitorujemy Reformę, w ramach których zbieramy informacje o tym, jak wprowadzane są nowe przepisy i czy ministerstwo wywiązuje się ze swoich obietnic. Mówimy SPRAWDZAM! Pokazujemy rozdźwięk między złożonymi obietnicami, a nową rzeczywistością w konkretnych szkołach.

Przed pierwszym dzwonkiem zwracamy się z apelem do mediów, samorządów, rodziców oraz nauczycieli - Razem kontrolujmy reformę! Dołączcie do naszej inicjatywy, przesyłając informacje dotyczące nowej rzeczywistości szkolnej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub poprzez wiadomości na naszym profilu Facebooka oraz formularz kontaktowy na stronie www.niedlachaosuwszkole.pl.

Publikujemy i nadal będziemy publikować wszystkie sygnały płynące z dużych i małych miejscowości, z dużych i małych szkół. Zależy nam na pokazaniu skali i wielości problemów związanych z realizacją reformy.

Monitorując reformę mamy szansę zobaczyć błędy, których skutki wspólnie będziemy starali się łagodzić. To będzie również okazja, by nie pozwolić zakłamywać rzeczywistości i wskazać kto jest odpowiedzialny za ten chaos!

4 września o godz. 16-tej pod MEN odbędzie się kolejna manifestacja. Rodzicom, którzy pragną ją symbolicznie wesprzeć oraz wyrazić swój protest, proponujemy udział w akcji "Granatowa wstążka na 4 IX", polegającej na przypięciu takiej wstążki do stroju galowego dziecka.

Na stronie www.niedlachaosuwszkole.plw zakładce „Monitorujemy reformę” znajdują się zebrane dotychczas informacje dotyczące reformy edukacji.

 

 

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj