Pytania i Odpowiedzi

Gdzie znaleźć scenariusze lekcji etyki?

Pytanie: Od następnego tygodnia będę nauczycielem etyki w szkole i mam poważny problem. Nie ma nigdzie podręczników do gimnazjum z tego przedmiotu, Nie macie państwo może jakichś scenariuszy lekcji?

Nasza odpowiedź: Można wykorzystać scenariusze z etykawszkole.pl dostosowując je do poziomu gimnazjum. Można na zajęciach nawiązywać do problemów etycznych typu nietolerancja, rasizm, wolność, przyjaźń, szczerość, prawa kobiet, ochrona przyrody, wojny, wynalazki i  ich etyczne i nieetyczne zastosowania. Ale prawda jest taka, że w grupie międzyklasowej po roku zabraknie tematów, a klasa będzie wołać "To już było!" :) 
Trzeba więc trochę improwizować, przynajmniej na razie, dopóki nie będzie dobrych podręczników. 
Można też, a nawet trzeba nawiązywać do aktualnych wydarzeń. Wybory - proszę bardzo. Uczniowie robią własne partie i układają własne etyczne programy. Listopad - lekcja o przemijaniu. Kataklizm - lekcja o sile współdziałania w obliczu zagrożenia. Dzień Dziecka - Dziecięcy Parlament. Dzień Nauczyciela - może coś o życiu w szkole, "Etyczna szkoła"... I tak dalej - większość scenariuszy i tak trzeba będzie samodzielnie wymyślić. Proszę sięgać śmiało po scenki, plastyczne środki wyrazu, filmy, zdjęcia, opowiadania, artykuły z gazet, teksty źródłowe. Można wyszukać jakieś fajne filmy dla młodzieży z przesłaniem moralnym np. Most do Terabithi, czy nawet... popularne Opowieści z Narnii... podyskutować o zachowaniu bohaterów, ich czynach, decyzjach...Życzymy powodzenia J

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj